درمان زخم تروما

زخم ناشی از تروما یا تصادف ، آسیب ناگهانی و ناخواسته است که می تواند از زخم های جزئی مانند  پوست رفتگی زانو تا زخم های شدید، مانند زخم ناشی از شلیک گلوله را ایجاد کنند. زخم های تروماتیک شامل ساییدگی ها، پارگی ها، بریدگی های پوست، نیش ها، سوختگی ها و زخم های ترومای نافذ می شود.

تروما یا تصادف می تواند زخم های متفاوتی روی بدن ما به وجود بیاورد. برخلاف زخم های جراحی که در شرایط مطلوب و با استفاده از بیهوشی در عمل به وجود آمده اند، زخم های تروما به صورت ناگهانی و کنترل نشده رخ می دهند و می توانند بافت های زیادی را درگیر کرده و در صورت عمیق بودن منجر به آسیب های جدی گردند. قبل از درمان زخم ممکن است نیاز به تریاژ و احیا وجود داشته باشد.

معرفی زخم تروما

زخم ها و جراحت های ایجاد شده در مناطق نرم بافت پوست را ، به اصطلاح زخم تروما می نامند. این زخم ها گستره ی متنوعی از جراحت ها را در برمیگیرند. مانند:

  1. ساییدگی های پوستی
  2. بریدگی ها و پارگی ها و …

در برخی موارد شدت این جراحت ها زیاد بوده ، و اگر اقدامات لازم در جهت بهبودی این زخم ها و درمان زخم ناشی از تروما صورت نگیرد، احتمال ایجاد عفونت و عوارض نامطلوب ، افزایش می یابد . معمولا این جراحت ها و زخم های ناشی از تروما به دنبال تصادف و یا زمین خوردن بوجود می آیند.

زخم های ناشی از ساییدگی ها

این گروه از زخم های تروما، به دنبال ساییده شدن پوست توسط سطوح مختلف، ایجاد می شوند. مانند :  ساییدگی هایی که به دلیل لیز خوردن و کشیده شدن روی زمین ایجاد می شوند ، ساییدگی زانو در هنگام افتادن از دوچرخه و یا اسکیت سواری و…

زخم های ناشی از بریدگی ها

بریدگی های ناشی از تماس پوست با ابزار تیز و برنده. احتمال عفونت در اینگونه از زخم های تروما بالا می باشد و نیاز است اقدامات درمانی و مراقبت از آن ها به موقع صورت پذیرد.

علائم و نشانه های زخم ناشی از تروما

علائم مختلفی برای زخم های ناشی از تروما وجود دارد که ، در زیر به مواردی از آن ها اشاره می کنیم:

  1. خونریزی
  2. احساس درد
  3. تورم ( همچنین امکان کبودی و تغییر در رنگ پوست وجود دارد.)

همچنین علائم مهمی ممکن است درهنگام ایجاد زخم تروما در فرد ایجاد شود. این علائم عبارتند از :

  1. تغییر سطح هوشیاری
  2. مشکلات و اختلالات تنفسی
  3. خونریزی های شدید و غیرقابل کنترل
  4. تهوع و سرگیجه

توصیه می شود ، هنگامی که این علائم در زخم ایجاد شد؛ به منظور جلوگیری از عوارض نامطلوب ، سریعا اقدامات درمانی لازم را ، انجام دهید.

درمان زخم های تروما

درمان زخم های تروما، مواردی مانند تمیز کردن زخم و پانسمان کردن آن را شامل می شود. در طول درمان، هر گونه مواد زائد و خارجی باید از روی زخم برداشته شود و ساختار آسیب دیده پوست نیز ترمیم شود. رعایت تمامی موارد گفته شده جهت تسریع روند بهبود زخم و پیشگیری از بروز عفونت بسیار مهم می باشد.

در ساییدگی ها و خراش ها، پوست ناحیه بایستی با سرم های سالینی و گاز استریل تمیز شسته شود تا هر گونه آلودگی و جسم خارجی از روی زخم برداشته شود.

پس پروسه کلی درمان زخم های ناشی از تروما را می توان به صورت زیر در نظر گرفت:

– توقف خونریزی

– پاکسازی زخم

– پانسمان زخم جهت پیشگیری از بروز عفونت

یکی از مهم ترین ویژگی های بدن، تولید پوست و بافت جدید و ترمیم بافت، به هنگام آسیب و صدمه می باشد. با این حال، در آسیب های شدید، روند بهبود زخم به کندی انجام خواهد شد.

جهت پیشگیری از بروز چنین آسیب هایی، هنگام کار با ابزارهایی مانند چاقو و یا سایر اشیای تیز باید اقدامات ایمنی را در نظر داشت.